Szare spieki kwarcowe w kuchni i łazience

Do tego, że szary to jeden z najmodniejszych kolorów, nie trzeba nikogo przekonywać. Bardzo go lubię, jego ponadczasowy i uniwersalny urok daje wiele możliwości aranżacyjnych. W połączeniu z materiałem o wszechstronnym zastosowaniu i wytrzymałości stali powstaje przepis na nowoczesne, eleganckie wnętrze.

Laminam Calce Antracite / fot. mat. prasowe

Na początek o spiekach.

Wykorzystałam je po raz pierwszy w swoim projekcie jakieś 5 lat temu. Zanim się to jednak stało, jakieś 12 lat temu firma Laminam opracowała technologię ich wytwarzania. Pierwotnym pomysłem było powiększenie formatu płytek do rozmiaru 1 x 3 m. Firma zapowiada plany wprowadzenia w przyszłości jeszcze większych formatów płyt. Tworzone są z naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne. Granulat najpierw zostaje sprasowany pod naciskiem 8 tys. ton na 1 m2, a następnie spiekany w piecu hybrydowym i wypalony w temperaturze 1220 stopni C.

Płyty wytworzone w ten sposób są idealnie płaskie i mogą być później pocięte lub wykończone z całkowitą dokładnością wymiaru. Pozwala on osiągnąć idealną równowagę między powierzchnią 3 m2 a grubością od 3 do 12 mm.

Co ważne, spieki kwarcowe Laminam nie emitują żadnych substancji do środowiska i mogą być łatwo mielone, a następnie poddane procesowi recyklingu dla zastosowania w innych procesach produkcyjnych.

Subtelny urok szarości.

Szarość to jeden z ulubionych i najchętniej wykorzystywanych kolorów. Chociaż niektórym może kojarzyć się z nudą i monotonią, w świecie designu aranżacje wykorzystujące odcienie szarości są wysmakowane, eleganckie i nowoczesne. Szary harmonijnie komponuje się zarówno z podstawowymi barwami, jak intensywnymi i mocnymi kolorami, jak zieleń, żółć czy fuksja.

Spiek kwarcowy Calce Antracite włoskiej marki LAMINAM to szarość, która w zależności od oświetlenia przybiera barwę subtelnej lub nieco mocniejszej szarości.

Laminam Calce Antracite / fot. mat. prasowe

Odcień Calce Antracite sprawdzi się w połączeniu zarówno z bielonym, jak i postarzanym drewnem, tworząc rustykalny klimat. Dla dodatków w kolorach – tak modnych w ostatnich sezonach – złota lub miedzi będzie stanowił subtelne tło, eksponując ich szykowny charakter. A dzięki połączeniu szarości z bielą można stworzyć nowoczesne wnętrze, któremu nie straszne będą zmiany mód i trendów.

proj. Marta Nowakowska, realizacja Archnet / fot. mat. własne

Swój pierwszy kontakt ze spiekami miałam kilka lat temu przy okazji projektu mieszkania. Wykorzystaliśmy ten materiał w łazience. Moja ekipa remontowa początkowo bała się tego materiału, cięcie poszczególnych paneli zleciliśmy kamieniarzowi. We wnętrzu łazienki były skosy więc trochę cięcia było. Jednak już podczas kładzenia paneli na ścianach i robieniu z nich półki okazało się, że strach ma wielkie oczy. Bo to bardzo wdzięczny materiał.

Stworzone do trudnych warunków

Chociaż spieki kwarcowe od LAMINAM znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu i pomieszczeniu, to zwłaszcza powinny być wykorzystywane do zadań specjalnych. Wszędzie tam, gdzie narażone będą na wodę, wilgoć, gorące i zimne temperatury. Są więc idealnym rozwiązaniem do kuchni i łazienek.

projekt  Marta Nowakowska, realizacja Archnet / fot. mat. własne

Dzięki swoim właściwościom i subtelnej formie może być materiałem, którym wykończymy blat, ścianę, a także zaprojektujemy z niego wyspę kuchenną. Krojenie, siekanie, ciężkie garnki czy gorące naczynia – blaty sprostają wszelkim kuchennym wyzwaniom. Spieki kwarcowe są niezwykle odporne, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia ciężkimi przedmiotami, jak i zarysowania. W strefie zmywania mogą stanowić świetne zabezpieczenie przed wodą, a tam, gdzie gotujemy – przed wszelkimi plamami i zabrudzeniami. Można bezpośrednio na nich przygotowywać potrawy, bez użycia deski do krojenia, ponieważ są bezpieczne w kontakcie z żywnością, nie uwalniają żadnych substancji, a do tego przeciwdziałają rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów.

Laminam Calce Antracite / fot. mat. prasowe

Dostępne w formie wielkoformatowych płyt w rozmiarach L (300 cm x 100 cm), a także XL (324 cm x 162 cm). Najcieńsze z nich mają jedynie 3 mm, zaś najgrubsze – 12 mm. Wszystkie spieki kwarcowe od LAMINAM wykonane są z naturalnych surowców, w tym kwarcu i skał granitowych. Płyty LAMINAM XL 12+ dodatkowo wzmocnione są o siatkę z włókna szklanego. Materiał charakteryzuje się wyjątkową trwałością, na którą firma udziela aż 25-letniej gwarancji.