Nowy monochromatyczny trend we wnętrzach

Mimo, iż wnętrza utkane z kolorów znowu są modne i lubimy je, musimy przyznać, że w podobnym stopniu lubimy monochromatyczne wnętrza. Istnieje jeszcze inne, odmienne rozwiązanie, by wykorzystać jeden kolor odcień. Stworzymy wnętrze intrygujące i bardzo oszczędne. Ale niekoniecznie minimalistyczne.

 

Z decyzją o trzymaniu się jednego koloru wiąże się kilka korzyści.  Na przykład, zawęzi to obszar twojej koncentracji przy aranżacji – poświęcisz czas na szukanie akcentów, które mają ten sam odcień. Dodatkowo, ograniczona paleta barw wydaje się mieć moc sprawiania, że pokój będzie wydawał się bardziej otwarty. Oto kilka inspiracji, które naprawdę uchwyciły ideę  stylu „ton-w-ton”. Ten trend można by nazwać „nowym monochromatyzmem” w projektowaniu wnętrz. To nie tylko czerń i biel, o nie!

 

Zagłówek łóżka dopasowany do ściany.

 

źródło: Instagram/@mad_about_the_house

Głęboki  zielony, taki trochę butelkowy czy myśliwski, to kolor, który ostatnio znowu pojawia się we wnętrzach.  Na zdjęciu, w  sypialni należącej do dziennikarki i blogerki Kate Watson-Smyth, doskonale łączy jedne kolor na ścianie i wezgłowiu łóżka. Świetnie zestawiła zielony pluszowy zagłówek z zielonym akcentem na ścianie. Zwróćcie uwagę na również dopasowane kolorystycznie kinkiety ścienne.

 

Łącz elementy dekoracyjne z kolorem pomieszczenia.

 

źródło: Avenue Lifestyle

Jeśli nie masz pewności co do swojej odwagi, wolisz złagodzić wnętrze ale zachować monochromatyczny wystrój, zdecyduj się na kolor „greige” (To połączenie szarości i beżu, dający odcień kawy z mlekiem, w zależności od proporcji kawy i mleka, zależy co kto lubi. Mówiąc prościej „Greige” to połączenie szarego i beżowego (ang. grey i beige)). Ten delikatny kolor, który nie przytłoczy pokoju i jest bardzo kojący. Niezależnie od tego, czy wybierzesz „greige”, czy coś innego, możesz zainspirować się sypialnią gościnną zaprojektowaną przez zespół w Avenue Lifestyle. W aranżacji tej zastosowano elementy wystroju i dodatki w tym samym odcieniu.

Nie bój się łączyć czarnego z czarnym.

 

źródło: Instagram @eklundstockholmnewyork

Jednym z najłatwiejszych kolorów do łączenia – nałożenia na siebie jest czarny, ponieważ różne odcienie nie będą tak oczywiste dla oka jak niebieskie i różowe. W tej jadalni czarny stół i krzesła idealnie łączą się z czarną biblioteczką i lampą, tworząc chłodną, nastrojową atmosferę.

Detale w podobnym odcieniu.

źródło: Fantastic Frank

 

Aby w pełni zaangażować się w estetykę tonów na tonach, musisz uwzględnić takie elementy, jak podłogi, zabudowy i meble. Ta miękka niebieska sypialnia jest doskonałym przykładem z dopasowanym krzesłem i innymi akcentami – nawet pościel i podłoga mają podobny niebieski odcień.

Cała ściana monochromatyczna.

źródło: Smålands Skinnmanufaktur

Zamiast zestawić biały wbudowany regał z szarą ścianą, dlaczego nie pomalować półki w tym samym kolorze? Ta elegancka przestrzeń stworzona przez szwedzkich projektantów Elin Kickén i Evalotta Sundling jest całkowicie szara, od ścian i listew przypodłogowych, po wbudowane półki, a nawet kaloryfer.

Bądź odważny.

źródło: Instagram @christine_zeiler

Jeśli masz ochotę na intensywny kolor i chcesz zastosować monochromatyczne zestawienie, spróbujmy tak jak Christine Zeiler w tym salonie. Niebieskie krzesła idealnie pasują do niebieskiego kominka i ścian, łącząc się, tworząc marzycielski nastrój.

Zabawa jednym kolorem w różnych teksturach.

źródło: Pia Ulin

Aby ożywić pokój w jednolitej kolorystyce, zastosuj szeroką gamę tekstur. W tej przestrzeni fotografowanej przez fotografa Pia Ulin, zestawiono fotel z abażurem ze sztucznego futra i dekoracyjnym kawałkiem koralowca. Wszystkie elementy wystroju i ściany w w jednym odcieniu beżu.