Co nowego w płytkach na ścianę w 2019 roku

Jakie płytki kłaść na ścianach w 2019 roku? Rosnąca popularność programów wnętrzarskich z za oceanu powoduje, zarówno w śród osób zajmujących się wnętrzami jak i ich klientów powoduje, że trenty wnętrzarskie uniwersalizują się coraz bardziej. Dlatego wybraliśmy 5 ciekawych przykładów tego, co bieżącym roku może pojawić się na ścianach w naszych domach.

 

Trudne wykończenia, geometryczne wzory i trójwymiarowe powierzchnie były jednymi z dominujących propozycji płytek ściennych na wystawie w czasie międzynarodowych targów płytek, kamienia i podłóg The International Surface Event in Las Vegas. Oto kilka propozycji, które zwróciły naszą uwagę. Wybraliśmy je ponieważ albo podobały nam się wprost albo zwróciły naszą uwagę jako koncepcja.

 

Płytki stylizowane na stare, zniszczone i zwietrzałe trzymają się w trendzie.

Często pojawiały się propozycje wzornictwa nawiązującego do starych, jakby noszących widoczne znamiona upływu czasu.  Poniżej propozycja pochodząca z kolekcji Rhapsody firmy Emser Tile; ma wytarte krawędzie i nowoczesne wzory kwiatowe i diagonalne, dobrze oddające ten trend we wzornictwie płytek w 2019 roku.

 

fot. Emser Tile

 

Będzie też  odważnie „wzorzyście”, poniżej przykład na prawdę odważnego wzoru na ścianę.

 

fot. Daltile

 

Nowe przejmuje tekstury

Zdecydowanie w trend 2019 wchodzą kafelki z trójwymiarowymi lub wytrawionymi powierzchniami. O wyraźnej teksturze i w różnych kształtach. Modna będzie kolorystyka bielonego tytanu, żelaza lub brązu.

 

Płytki metalizowane / fot. Daltile

 

Enkaustyki w wyciszonych barwach

W minionym roku dużą popularność zyskały tzw. „wzory marokańskie”. W tym roku nadal są popularne, bez obawa, jednak w znacznej część prezentowanych kolekcji postawiono na nieco łagodniejszą paletę barw.

 

fot. Arizona Tile

 

Płytki w stylu encaustycznym w stonowanych odcieniach. /fot. Arizona Tile

Przy okazji zwróćcie uwagę na ciekawy pomysł połączenia boazerii angielskiej z płytkami czy też z boazerią ceramiczną, jeśli ktoś woli – nie specjalnie popularną w Polsce.

 

Nowa geometria

Producenci płytek postawili na świeżość, jakby chcieli udowodnić, iż zdają sobie sprawę z faktu, że nie tylko prostokąt jest kształtem geometrycznym. Coraz odważniej wprowadzają na rynek różnorodność wzorów, od miękkich kapryśnych arabesków po wielkoformatowe sześciokąty i sześciany. Czyli w płytkach coraz odważniej bawimy się formą.

 

Faliste linie płytek z serii Emiter’s Myth łączą fantazję z geometrią. /fot. Emser Tiles

 

Zaprezentowanych nowości oraz nowego podejścia do wzorów okrzepłych już na rynku, pokazano w tym roku na prawdę sporo. My wybraliśmy, dla przykładu, te kilka propozycji ponieważ uznaliśmy je za interesujące. W każdym razie konkluzję mamy jedną, z płytkami też można się nieźle zabawić. Mamy nadzieję, że na kuchennych ścianach, w łazienkach i na podłogach będzie od tego roku coraz ciekawiej, że będzie się dużo działo.