Wzorzyste płytki we mieszkaniu. A dlaczego nie?

Dzięki popularności pokornego kafelka typu Subway i prostych kamiennych płytek łatwo zapomnieć, że jest wiele innych sposobów, dzięki którym można wprowadzić trochę niebanalnej dynamiki we wnętrzu swojego domu. Kilka przykładów w kuchniach i łazienkach.

Jeśli chodzi o płytki typu Subway – no wiecie, te białe prostokątne w proporcji cegiełki – to bardzo je lubię. Jak wielu mężczyzn lubię oczywistości. Wciąż są modne, często w zestawieniu z czarnymi dodatkami. Robi się wtedy trochę loftowo. Często mówiąc o wzorzystych płytkach, myślimy o barwnych kolorach. A przecież może być klasycznie czarno-biało. Monochromatyczna paleta kolorów w geometryczne wzory daje pomieszczeniu poczucie wyrafinowania i wytrzymuje próbę czasu.

 

 

Płytki w kuchni ale w miejscach nieoczywistych.

Wyspa kuchenna nie jest w polskich wnętrzach bardzo popularnym rozwiązaniem. Głównie ze względu na rozmiar naszych kuchni. Jednak tak zwane „barki śniadaniowe” nie są już taką rzadkością. Zwykle są to elementy meblowe ale czemu by nie wykorzystać praktyczniejszych płytek. Zabezpieczą przed śladami po przypadkowych kopnięciach i mogą wprowadzić trochę nieoczywistej dynamiki we wnętrzu.

 

 

Kafelkowanie części „śniadaniowej” zapewnia nieco większą trwałość powierzchni, a jednocześnie czyni element kuchni bardziej stylowym.

 

 

Płytka ba wyspie czy barku kuchennym nie musi być taka sama jak ta użyta na panelu kuchennym pod szafkami, szczególnie jeśli jest on gładki (Jak w przypadku wspomnianego wcześniej białego wzoru Subway). Poza tym, pozwala nadać frontowi wyspy więcej charakteru.

 

Wzorzyste płytki w łazience.

Dywan w łazience może być piękny, ale w maleńkich łazienkach nie jest zbyt praktyczny. Wzorzysta kompozycja płytek daje wygląd dywanu z zachowaniem trwałości i praktyczności charakteryzujących typowy sposób wykańczania podług w polskich łazienkach.

 

 

Połączenie wzorzystej podłogi z ogrzewaniem podłogowym sprawi, że poczujesz się jak na przytulnym dywanie.

 

Wzorzyste pasy na ścianach łazienki.

Paski skomplikowanych płytek zdań, najczęściej o szerokości od dwóch do trzech płytek, mogą wnieść wiele życia do przestrzeni łazienki lecz bez przytłaczania jej intensywnym wzorem. To świetny sposób, aby wprowadzić odrobinę stylu do swojej łazienki dzięki egzotycznemu lub „zabytkowemu” wzorowi płytek, bez przypominania „pomieszczenia tematycznego”.

 

Zabaw się płytkami, nierówne krawędzie.

Sześciokąty są popularnym kształtem płytek, ale ich ukośne krawędzie oznaczają, że często są one nieco trudniejsze w położeniu niż zwykły prostokąt. Taki kształt wiąże się z elementami, które trzeba przyciąć, aby boki kończyły się wyraźnie w linii prostej lub narożniku. Można więc też rozważyć pominięcie wszystkich tych problemów i pozwolić, aby płytki skończyły się gdzie to wyjdzie z układu, tworząc swobodną kompozycję. Nie wszystko musi być od narożnika do narożnika, jak w pudełku.

 

 

Takie swobodne podejście podejście to kolejny sprytny sposób na wprowadzenie kafelka w śmiałym kolorze lub wzorzystym wzorze bez zdominowania wnętrza. Można dodać niewielki obszar płytek, aby zapobiec plamom i zalaniu, dodając przy okazji trochę indywidualnego stylu.

 

 

Wielokolorowy akcent.

Jeśli ty lub twój kafelkarz ma trochę cierpliwości, możesz również kupić wielotonowy zestaw mozaikowy i oddzielić poszczególne płytki (lub małe grupy) od jasnego do ciemnego, a następnie ułożyć je w układzie rozjaśniającym – zanikanie przez wiele odcieni.

 

 

Ta ściana akcentująca prysznic prawdopodobnie zajęła trochę czasu, jej ułożenie wymaga cierpliwości, ale wynik jest zdecydowanie ożywczy.

 

Zabawa teksturą – płytki 3D.

Płytka nie musi być jaskrawo zabarwiona, aby nadać wyraźny akcent wnętrzu. Jeśli chcesz nadać charakteru z pomocą niebanalnych płytek, ale chcesz również, aby Twoja kuchnia lub łazienka była biała i lekka, weź pod uwagę płytkę z teksturą – tzw. płytki 3D. Mogą one dodać poczucie elegancji do twoich powierzchni bez rozbijania minimalistycznej palety kolorów.

 

 

Teksturowane kafle mogą być używane na całej powierzchni, ale często wyglądają najlepiej, gdy są używane jako akcent, szczególnie jako backsplash w kuchni lub za próżnością.

 

 

Zwróć uwagę, że w tej łazience użyto pionowego pasma subtelnie teksturowanych płytek w obszarze umywalki, z bardziej gładką płytką ceramiczną na sąsiednich ścianach. Ogólny efekt jest przygaszony, ale tworzy wyraźną oprawę i świetnie pasuje do kontrastujących czarnych akcentów. Paleta kolorów jest prosta, ale łazienka wydaje się eleganckie, a to daje poczucie wyrafinowania.

W przypadku przestrzeni tradycyjnych lub przejściowych spróbuj zastosować płytki o nieregularnych krawędziach, takich nieco nierównych w formie w pięknie niedoskonały sposób. Możesz też położyć je w tzw, jodełkę. Daje to poczucie tekstury, ponieważ sąsiadujące płytki nie są ustawione w linii, tworząc subtelny falujący efekt, który sprawia wrażenie dotykalnego i stylowego.

 

 

Cement i beton.

Beton polerowany czy elementy wyposażenie z betonu architektonicznego na świecie od jakiegoś już czasu są hitem. Niestety, mam wrażenie, że w Polsce trudno nam się do tego przekonać. Szkoda. Zgoda, wylanie betonowej podłogi wiąże się z gruntownym remontem i nie zawsze jest możliwe czy sensowne. Jednak można przecież dodać odrobinę chłodnego betonu z kilkoma płytkami z betonu lub betonu. To nie jest wielki problem a ciekawie wyróżni wnętrze choćby toalety.

 

 

Ten teksturowy materiał jest doskonałym dodatkiem do współczesnych przestrzeni, szczególnie w łazienkach, ponieważ ma czysty wygląd, ale z fakturą, która kontrastuje i uzupełnia gładką porcelanę i szczotkowane metale, nadając wnętrzu nowy nieco techniczny wymiar.

 

Pokolorować podłogę.

Kto powiedział, że twoje podłogi muszą trzymać się bezpiecznej, neutralnej palecie drewna czy kamienistych szarości? Płytka podłogowa z odrobiną koloru może być zaskakująco łatwa do zestrojenia z resztą wnętrza. Popracuj z akcentami kolorystycznymi we wnętrzu, aby stworzyć przestrzeń, która wydaje się żywa i pełna osobowości, ale wciąż swobodna i wciąż znośna w miarę upływającego czasu.

 

 

Nawet pozornie śmiałe odcienie, takie choćby jak czerwony, mogą działać dobrze jako mały akcent we wzorze kafelka. Nie należy się ich bać z samego tylko założenia. Pomyśl o tym, jak na przykład tradycyjny dywan potrafi być neutralny neutralny, nawet jeśli ma wiele bordowych odcieni.

Wzory, formy i kolory to coś co wyróżnia. A przecież chcemy żeby się wyróżniało, inaczej wszyscy mieszkaliby w standardzie deweloperskim albo kompletne wystroje wnętrz sprzedawałoby się w dyskontach – jak to mam miejsce z wycieczkami. Pomyślcie o wzorach we wnętrzu, będą ciekawsze. A jeśli się boicie, że zrobicie to źle, zapytajcie kogoś, kto pomoże Wam zrobić to dobrze.