Popularna szafka na buty z IKEA zhakowana na styl mieszczański

Co jakiś czas staramy się przekonywać, że wnętrzom można nadać odrobinę indywidualnego charakteru zupełnie niewielkim nakładem. Wystarczy pomysł, trochę chęci i zostajesz meblowym hakerem.

Doskonale nadają się do tego wszelakie meble ale wokół przerabiania produktów IKEA, od lat na świecie tworzy się coś w rodzaju trendu. Powstają wyspecjalizowane firmy z całymi seriami fabrycznie odmienionych mebli. Ale przecież najwięcej radości jest gdy zrobi się to samemu. Koncern ten zresztą skutecznie do tego zachęca.

Nie specjalnie jesteśmy miłośnikami stylu nawiązującego do mieszczańskich gustów sprzed 100 lat. Nie oznacza to, że i dziś nie można dobrze zabawić się tym stylem. Często jego zwolennicy są głównymi klientami na targach staroci. Nie wszystko przecież musi być „oryginalnie stare”. Jest spora grupa producentów drewnianych mebli, którzy, mniej lub bardziej umiejętnie starają się nawiązać do tego stylu. Nie zawsze też trzeba pozbyć się połowy czy nawet całości pensji by wstawić do korytarza praktyczną a pasującą do stylu szafkę na buty. Oto kolejny przykład, pokazujący, że chcieć to znaczy móc.

W tym przypadku typowa szafka na buty Hemnes, w ciągu jednego dnia została odmieniona przez Jonnę Jerberyd.

 

 

Do metamorfozy wykorzystano dodatkowo: drewniane ornamenty (Można wykorzystać też ornamenty z pyłu drzewnego, które łatwo znajdziesz w internecie – przykład: arte-msp.pl), farba kredowa (w tym przypadku z serii Annie Sloan – Chalk Paint Graphite; znajdziesz je bez problemu w internecie, w Polsce jest wielu dystrybutorów, we Wrocławiu to Pracownia Meblodzieło), oraz wosków ciemnego i przeźroczystego również z serii Annie Solan).

No i do dzieła. W pierwszej kolejności przyklejasz ornamenty. Pamiętaj by odtłuścić najpierw miejsca klejenia.

 

fot. Jonna Jerberyd

 

Następnie pomaluj szafkę farbą Annie Sloan Chalk Paint, Graphite. Po wyschnięciu farby na szafkę nałóż ciemny woski Annie Sloan.

 

fot. Jonna Jerberyd

Aby uzyskać dodatkowy efekt – wyraźniejszej ekspozycji ornamentów, zastosuj Annie Sloan Inka Gold – Silver na ozdobach i krawędziach szafki . Następnie zabezpiecz całą powierzchnię szafki za pomocą przeźroczystego wosku. I gotowe.

Zdarza się, że projektując wnętrza doradzamy klientom, który mebel i jak można odmienić i ciekawie wykorzystać ponownie. Od czasu do czasu, realizując projekt pod klucz, sami coś zhakujemy. To na prawdę dobra zabawa z jednej strony, a z drugiej sposób na nadanie nowego życia meblom, które być może po remoncie nie znalazłby już miejsca w naszym mieszkaniu.