W starych meblach drzemie dusza i warto ją zachować

Drzwi-biurko od Manoteca
(źródło: manoteca.com)

Przeglądając strony w poszukiwaniu mebli do aranżacji trafiłam na meble, które posiadają duszę. Niektórzy projektanci także zauważają ją w starych meblach i dają im drugie życie. Stare meble otrzymują nową funkcję, różną od pierwotnej, ale dającą im szansę zaistnieć w obecnych przestrzeniach.

 

Często patrząc na meble, porcelanę, książki na targach staroci zastanawiam się jaką kryją historię, bo przecież służyły swym właścicielom i były niemymi świadkami ich życia. Teraz niektórzy dają im drugą szansę, aby, może w innej formie, a zapewne o odmiennej funkcji, cieszyły następne pokolenia, nowych właścicieli. Ich historia pisana jest dalej.

źródło: manoteca.com

 

Drzwi drewniane zmieniają się w blat stołu dla ośmiu osób. Po otwarciu staje się biurkiem. Zobaczcie sami.

źródło: manoteca.com

 

źródło: manoteca.com

 

Zawiasy i zamek drzwi są autentyczne. Żadna część drzwi nie została zmodyfikowana.

Nawet takie elementy wyposażenia jak skrzynki, mogą stać się ciekawym meblem. Choćby sekretarzykiem.

Animiacja / źródło: manoteca.com

 

źródło: manoteca.com

 

Skrzynie „dostały nóg” i już nie leżą na strychu, a przechowują nasze skarby.

źródło: manoteca.com

 

źródło: manoteca.com

 

Projekty te są dziełem włoskiej pracowni – laboratorium Monoteca, w którym stare porzucone rzeczy odzyskują świetność. Ich twórca lubi myśleć, że każdy element niesie ze sobą czyjeś życie i ma nadzieję, że każdy, kto zostaje następnym ich właścicielem będzie o tym pamiętał i sprzęty będą dobrze traktowane.

źródło: manoteca.com

 

Jeszcze jedne mebel, w tym przypadku stół stolarski staje się stołem ze zlewem kuchennym, który doda wnętrzu charakteru.

źródło: manoteca.com

 

Projektantów, którzy wsłuchują się w duszę przedmiotów jest oczywiście więcej, znajdziemy ich także wśród polskich designerów.

źódło: niziointerior.pl

 

Fotel kinowy otrzymał drugie życie od architekta Mirosława Nizio, znanego głównie z projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną w Polsce.

Jak widać oprócz tworzenia dużych form potrafi pochylić się nad mniejszą formą, jaką jest chociażby fotel.

źródło: Niziointerior.pl

 

Siedzisko wraz z oparciem otrzymało nową konstrukcję nośną, która została odważnie wykonana z hartowanego szkła. Dzięki wykorzystaniu tego transparentnego materiału uzyskano wrażenie lekkości.

Wszystkie te przedmioty stają się jedynymi w swoim rodzaju i niepowtarzalnymi przedmiotami użytkowymi. Stare meble mają duszę, trzeba tylko chcieć nadać im nowego blasku.